Laserowa korekcja wzroku- wizyta kwalifikacyjna krok po kroku

Laserowa korekcja wzroku- wizyta kwalifikacyjna krok po kroku

Kwalifikacja do laserowej korekcji wady wzroku jest procesem dwuetapowym. Na pierwszym etapie pacjent trafia na wizytę okulistyczną, gdzie oceniane są możliwości do przeprowadzenia procedury chirurgicznej.
Na wizycie lekarz okulista przeprowadza wywiad dotyczący historii korekcji wady wzroku u pacjenta oraz występujących w rodzinie i u pacjenta chorób okulistycznych oraz ogólnych.
Następnie wykonywane są takie badania jak:

  • topografia rogówki, w trakcie której oceniana jest astygmatyzm oraz prawidłowość budowy rogówki,
  • określenie najlepszej możliwej do osiągnięcia ostrości wzroku oraz stopnia niedowidzenia (o ile takie występuje),
  • określenie wady wzroku – zarówno przed jak i po podaniu kropli rozszerzających źrenicę,
  • dokładne badanie dna oka,
  • pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Na podstawie powyższych pomiarów lekarz ocenia, czy pacjent kwalifikuje się do laserowej korekcji wady wzroku, jaka metoda będzie dla niego najlepsza oraz czy wada wzroku pacjenta ma szansę zostać usunięta w całości.
Wizyty takie przeprowadzają nasi operatorzy: dr Małgorzata Tomczak oraz dr Marcin Sas.

W drugim etapie pacjent trafia na optometryczne badanie przedoperacyjne w dniu zabiegu, w trakcie którego zbierany jest pogłębiony wywiad pielęgniarski i epidemiologiczny, kwestionariusz oraz podpisywana jest zgoda na zabieg.
Optometrysta wykonuje precyzyjny pomiar wady wzroku z uściśleniem astygmatyzmu, określa ponownie najlepszą możliwą do osiągnięcia ostrość wzroku, sprawdza poziom widzenia przestrzennego w korekcji, mierzy parametry z zakresu biometrii optycznej oraz w razie konieczności powtarza topografię rogówki lub badanie optycznej koherentnej tomografii (OCT).

Następnie pacjent jest przygotowywany do zabiegu przez pielęgniarki okulistyczne, a optometrysta wraz operatorem programuje zabieg w laserze.

Więcej informacji o zabiegu: LASEROWA KOREKCJA WZROKU