Planujesz wybrać się na regularną, profilaktyczną wizytę do okulisty? O czym powinieneś pamiętać?
Na pytania odpowiedział lek. Konrad Kupidura- Majewski, specjalista chorób oczu.

Planujesz wybrać się na regularną, profilaktyczną wizytę do okulisty? O czym powinieneś pamiętać?Na pytania odpowiedział lek. Konrad Kupidura- Majewski, specjalista chorób oczu.

1. Czy powinniśmy zwrócić na coś szczególnie uwagę planując wizytę okulistyczną/ zabrać ze sobą poprzednie wyniki badań?

Ważne informacje to m.in.:

  • Czy pacjent ma dolegliwości, a jeśli tak to jakie i od kiedy?
  • Czy dolegliwości występują po raz pierwszy, czy nawracają, a jeśli tak to w jakich okolicznościach?
  • Czy dolegliwości dotyczą jednego czy obu oczu?
  • Czy występują choroby przewlekłe, np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby serca lub tarczycy?
  • Czy pacjent nosił okulary w dzieciństwie (albo miał w dzieciństwie np. zaklejane oko)?
  • Czy były wykonywane jakieś zabiegi okulistyczne w przeszłości?
  • Ważna jest informacja o ewentualnych urazach.
  • Czy pacjent przyjmuje na stałe jakieś leki (okulistyczne ale nie tylko)?

Warto mieć przy sobie ostatnią receptę okularową, która ułatwia dobranie nowych szkieł korekcyjnych i pozwala ocenić na ile zmieniła się wada refrakcji w porównaniu z poprzednim badaniem okulistycznym. Do oceny lekarskiej ważny jest także wywiad rodzinny- czy występuje u kogoś z członków rodziny zaćma, jaskra, zwyrodnienie plamki związane z wiekiem albo np. zez.

2. Jak często powinny odbywać się profilaktyczne badania okulistyczne?
Badania profilaktyczne u osób między 18. a 60. rokiem życia powinny odbywać się raz na dwa lata. U osób ze stwierdzoną wadą wzroku oraz po 61 roku życia badania należy wykonywać raz na rok.
Badanie okulistyczne powinno wykonywać się także w przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów z ostrością widzenia, czy też wystąpienia innych dolegliwości. W takich przypadkach należy do okulisty udać się niezwłocznie.

3. Czy przed badaniem można nosić soczewki?
Soczewki kontaktowe przed badaniem należy zdjąć co najmniej godzinę przez badaniem, a najlepszą praktyką jest niezakładanie soczewek w dniu badania, a przyjście w okularach. Ucisk wywołany soczewką na rogówce może sprawić, że parametry podczas badania będą inne niż w rzeczywistości i może to fałszować ostateczny wynik.

4. Czy mogę przyjechać na badanie samochodem?
Na badanie okulistyczne powinniśmy przyjechać komunikacją miejską lub powinniśmy zabrać ze sobą kierowcę. Nie powinno się prowadzić pojazdów mechanicznych po wyjściu z gabinetu okulistycznego mając szerokie źrenice. Czas powrotu źrenicy do normalnej średnicy może być różny u poszczególnych pacjentów i zależy od rodzaju oraz ilości podanych kropli. Może to trwać od 3-4 godzin.

5. Ile trwa pełne badanie okulistyczne?
Na badanie okulistyczne trzeba zarezerwować sobie zazwyczaj ok. 30 minut. Czas ten wydłuża się gdy źrenice rozszerzają się pod wpływem mydriatyków. Jeśli lekarz zadecyduje o potrzebie wykonania badań dodatkowych (USG, OCT itd.) łączny czas przebywania w gabinecie może wydłużyć się do 1 godziny.

6. Czy kobiety mogą przyjść z pomalowanymi oczami/ sztucznymi rzęsami?
Zgłaszając się na badanie okulistyczne nie powinno się mieć makijażu. Lekarz musi mieć możliwość oceny stanu poszczególnych struktur aparatu ochronnego oka: skóry powiek, brzegów powiek, rzęs i gruczołów. Makijaż utrudnia, a czasami nawet uniemożliwia badanie. Makijaż musi być zmyty znacznie wcześniej przed badaniem, ponieważ zmyty przed samym badaniem powoduje, że oko jest podrażnione i zaczerwienione poprzez mechaniczne pocieranie i stosowanie mleczek i toników zmywających. Pomalowanie oka uniemożliwia także dobór soczewek kontaktowych. Cząsteczki tuszu lub cienia do powiek mogą dostać się pomiędzy oko i soczewkę i spowodować dyskomfort, a nawet uszkodzenie rogówki.

7. Z czego składa się badanie okulistyczne?
Każde badanie okulistyczne składa się z części podmiotowej (wywiad z pacjentem) i części przedmiotowej (faktyczne badanie lekarskie). Wywiad jest na tyle istotny, że wstępna diagnoza może być postawiona już po prawidłowo zebranym wywiadzie, dlatego należy zebrać informacje o wszystkich swoich dolegliwościach, a także wszystkie poprzednie wyniki czy opisy badań – szczególnie te dotyczące schorzeń okulistycznych.

Na podstawowe badanie okulistyczne składa się badanie ostrości wzroku bez korekcji i z najlepszą korekcją, badanie refraktometryczne, tonometria bezkontaktowa czyli badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego, ocena przedniego odcinka oka w lampie szczelinowej oraz badanie dna oka. Jest jeszcze szereg badań dodatkowych, o których wykonaniu decyduje lekarz w trakcie procesu diagnostycznego.