Wpływ ciąży na wadę wzroku

Wpływ ciąży na wadę wzroku

Podczas ciąży dochodzi do zmian fizjologicznych w wielu organach, w wyniku efektu hormonalnego, a jednym z ważniejszych organów podatnych na te zmiany jest ludzkie oko. Jest to spowodowane wysokim poziomem estrogenów i progesteronu, których receptory możemy znaleźć w takich strukturach oka jak: rogówka, soczewka, tęczówka, ciało rzęskowe, spojówka i gruczoły łzowe.

Kiedy może dochodzić do zauważalnych zmian ?

Do odczuwalnych zmian przez pacjentkę dochodzi w 2 i 3 trymestrze ciąży, aczkolwiek w znacznej większości przypadków, są to zmiany przejściowe. Po porodzie dochodzi do unormowania się poziomu hormonów płciowych.

Jakie dokładnie zmiany zachodzą w oku podczas ciąży ?

Przeprowadzono szereg badań naukowych, w których mierzono i porównywano parametry  w strukturze ludzkiego oka przed, w trakcie i po ciąży, z których wyciągnięto następujące  wnioski: w miarę rozwoju ciąży dochodzi do zmiany kształtu rogówki, staje się ona bardziej stroma, a także powiększa się jej  grubość, co związane jest z retencją wody w organizmie. Ponadto dochodzi do zaburzeń w składzie filmu łzowego, m.in. zmniejsza się produkcja łez o 18 % w porównaniu do stanu z przed ciąży.

Czy zmienia się wada refrakcji po zajściu w ciąże ?

W związku z wyżej wymienionymi zjawiskami jakie zachodzą w organizmie u pacjentek może dojść do rozwinięcia się niewielkiej krótkowzroczności, czyli tzw. wady minusowej, lub do pogłębienia się wady krótkowzrocznej, która obecna była przed ciążą. W znacznej większości przypadków jest to wada przejściowa, która ustępuje do 3 miesięcy po porodzie.

Dlatego należy pamiętać, że w okresie ciąży:

  1. Nie dobieramy nowej korekcji okularowej
  2. Jeśli mamy zaplanowaną wizytę kwalifikacyjną do laserowej korekcji wzroku, musimy ją przełożyć na okres po porodzie.

Co z osobami które przeszły laserowa korekcje wzroku, a następnie zachodzą w ciąże ?

Przeprowadzono szereg badań na grupie osób, które przeszły laserową korekcję wzroku, a następnie zaszły w ciąże. Można wywnioskować, że u większości pacjentek nie dochodzi do cofnięcia się wady i mogą one nadal cieszyć się z życia bez okularów po porodzie. Zdarza się jednak, że u niektórych osób dochodzi do delikatnego cofnięcia się wady. Jest to cofnięcie niewielkie, bo maksymalnie o 0,75 dioptrii. Do zminimalizowania tego ryzyka zalecane jest, dla pacjentek planujących ciąże po laserowej korekcji wzroku, aby wstrzymać się na okres pół roku od zabiegu.

Ponadto badanie kwalifikacyjne do refrakcyjnej korekcji wzroku nie powinno odbywać się w trakcie ciąży ze względu na możliwy błąd pomiaru.

Czy można w trakcie ciąży nosić soczewki kontaktowe?

Tak, ale należy pamiętać, że często u pacjentek dochodzi do nietolerancji noszenia soczewek kontaktowych. Objawiać się to będzie podrażnieniem, zaczerwienieniem oraz suchością oczu. Jest to także efekt przejściowy, który ustępuje po porodzie.

Autor tekstu: dr Filip Goździkowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.