Laserowa korekcja wzroku- 5 pytań do dr Małgorzaty Tomczak

Laserowa korekcja wzroku- 5 pytań do dr Małgorzaty Tomczak
 • Femtolasik a SBK Lasik- która metoda jest lepsza dla osoby pracującej dużo przy komputerze? Czy wada może wrócić po jakimś czasie, jeśli dużo spędza się czasu przed komputerem do 8h dziennie i więcej?
  Obie metody są odpowiednie do korekcji wady wzroku dla osoby pracującej przy komputerze. Obie metody polegają na wytworzeniu płatka na powierzchni rogówki, następnie płatek się odchyla i wykonuje ablację laserem. Ponieważ nacięcie płatka uszkadza powierzchowne unerwienie rogówki, obydwu tym metodom towarzyszą objawy suchego oka po zabiegu, o różnym nasileniu, które trwają ok. kilku tygodni i zależą również od indywidualnych cech gojenia.
  Femtolasik jest metodą nowszą – płatek rogówki jest wytworzony przez cięcie laserem femtosekundowym, co umożliwia zaprogramowanie grubości płatka, w zależności od indywidualnych cech rogówki i powoduje dużą stabilność płatka po zabiegu. W metodzie SBK Lasik płatek wykonywany jest za pomocą noża mikrochirurgicznego – mikrokeratomu, co może powodować nieco mniejszą stabilność płatka bezpośrednio po zabiegu.
 • Czy przy wadzie +4 i astygmatyzmie lepszą opcją jest laserowa korekcja czy soczewki fakijne, biorąc pod uwagę skutki uboczne i okres rekonwalescencji oraz pracę przy komputerze?
  To zależy od anatomicznej budowy gałki ocznej, w przypadkach kwalifikujących się do korekcji, rogówka musi mieć odpowiedni kształt – powinna być dostatecznie płaska oraz mieć odpowiednią grubość. Po korekcji laserowej widzenie stabilizuje się dość długo i zabieg jest obarczony ryzykiem regresji czyli częściowego nawrotu wady. Najstabilniejszy efekt jest w korekcji do ok +4,0 D, laserowo można usuwać wady do +6,0. Przy pracy przy komputerze, po korekcji zwykle w początkowym okresie, występuje suchość oczu. Do wszczepu soczewek fakijnych, gałka oczna musi mieć również odpowiednie parametry, można dzięki nim korygować wyższe wady.
 • Czy warto robić korektę przy wadzie -1.5 w wieku 32 lat czy lepiej poczekać ?
  Wskazaniem do korekcji laserowej przy wadzie -1,5 jest indywidualna motywacja pacjenta i chęć rezygnacji z okularów lub soczewek kontaktowych, np. ze względu na wykonywany zawód, uprawianie sportów. Aby wykonać korekcję wada powinna być stabilna ok.1 roku.
 • Czy tarczyca ma jakiś związek z operacja wzroku?
  Choroby tarczycy są przeciwwskazaniem względnym. Zabieg możliwy jest do wykonania, jeżeli jest stabilizacja hormonalna. Destabilizacja hormonalna może powodować zaburzenia gojenia i suchość oczu.
 • Jakie mogą wystąpić jakieś skutki uboczne po zabiegu laserem EBK na jedno oko ? Czy to jest możliwe, żeby oko 2 miesiące po korekcji nadal bardzo źle widziało? Ile trwa stabilizacja?
  Po korekcji EBK jednego oka mogą wystąpić wszystkie typowe dla chirurgii laserowej skutki uboczne: pogorszenie widzenia zmierzchowego, efekt halo, suche oko, a także wahania widzenia -zależy to także od wysokości korygowanej wady, a także widzenia drugim okiem – mogą wystąpić zaburzenia widzenia obuocznego. Stabilizacja trwa ok. 6 miesięcy, a nawet do 1 roku po zabiegu.