ABC soczewek fakijnych. Dr Andrzej Dmitriew odpowiada na Wasze pytania!

ABC soczewek fakijnych. Dr Andrzej Dmitriew odpowiada na Wasze pytania!

Twoja wada wzroku jest zbyt wysoka na laserową korekcję wzroku? Zastanawiasz się nad wszczepieniem soczewek fakijnych, ale masz jeszcze wątpliwości? Dr Andrzej Dmitriew odpowiada na częste pytania swoich Pacjentów.

1. CZY WADA BĘDZIE USUNIĘTA DO 0?
Tak, w zdecydowanej większości przypadków usuwamy wadę tak, że to co zostaje z tej wady, czyli tak zwana wada resztkowa nie sprawia żadnego problemu w codziennym funkcjonowaniu, czyli jest to jakiś ułamek- to może być ćwiartka, połówka, ale ponad 90% pacjentów uzyskuje bardzo dobre wyniki refrakcji pooperacyjnej, czyli tego, że mogą widzieć bez okularów, począwszy od pierwszego dnia po operacji.

2. CZY BĘDĘ WIDZIEĆ NA DRUGI DZIEŃ?
Tutaj dużo zależy od tego, jak szybko goi się oko, ale też zdecydowana większość pacjentów następnego dnia po operacji, już nawet rano ma ostrość widzenia bardzo zbliżoną do końcowej.

3. CZY ASTYGMATYZM MOŻNA USUNĄĆ?
Tak, w całości, przy nawet bardzo wysokich astygmatyzmach jest to możliwe.

4. CZY WYSTĘPUJE EFEKT SUCHEGO OKA?
W bardzo minimalnym stopniu, zdecydowaniu w mniejszym stopniu niż po zabiegach laserowej korekcji wad wzroku. Zespół suchego oka, który może być po tego typu operacji bardziej związany jest z tym że na oku powstaje mała blizna, która jest znacznie mniejsza niż po zabiegu laserowym, ale jednak delikatnie powoduje wyzwalanie takich objawów.

5. CZU OKULARY DO CZYTANIA BĘDĄ POTRZEBNE PO 40 ROKU ŻYCIA?
Przy skorygowaniu wady do zera, najczęściej jest tak, że do 40-45 roku życia radzimy sobie dobrze z czytaniem z małych odległości. Reszta zależy tutaj od tego, jaką dokładnie wadę i jaką refrakcję ma pacjent po operacji. Ale ten proces starzenia się naszego oka jest taki sam, jak w przypadku każdej innej, zdrowej osoby. Najczęściej w wieku ok. 44-45 lat okulary do czytania są potrzebne.

6. CZY PO ZABIEGU MOGĘ UPRAWIAĆ SPORT?
Tak. Tutaj wręcz namawiam pacjentów do tego, żeby drastycznie nie ograniczać swojej aktywności fizycznej po takim zabiegu. Jeżeli mówimy o sportach kontaktowych, lepiej byłoby się troszeczkę dłużej wstrzymać, ale tak naprawdę większość sportów nawet 2-3 dni po zabiegu bez problemu jest możliwe do wykonania.

7. CO Z JAZDĄ SAMOCHODEM I PODRÓŻAMI SAMOLOTEM ZARAZ PO ZABIEGU?
Nie ma problemu z jazdą samochodem, jeżeli pacjent czuje się na tyle komfortowo, żeby prowadzić auto nawet następnego dnia po zabiegu rano, nie ma ku temu absolutnie żadnych przeciwwskazań, jeżeli chodzi o lot samolotem, nawet bezpośrednio po operacji też nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.

8. CZY MOGĘ IŚĆ NA BASEN?
Co do basenu ja sugeruje pacjentom żeby odczekali miesiąc po operacji, wiąże się to z tym, że pozostaje świeża rana na powierzchni oka, chcemy doprowadzić żeby ona była prawidłowo zagojona, nigdy nie mamy pewności, czy woda w basenie nie zawiera mikrozanieczyszczeń, które mogłyby być przeszkodą w gojeniu.

9. CO JEŚLI POJAWI SIĘ ZAĆMA?
Zaćma pojawia się u 50% osób powyżej 50 roku życia i tak samo może się zdarzyć u osoby, która ma soczewkę fakijną. My wiemy, że troszeczkę szybciej może się to zdarzyć niż w innym wypadku, ale zwracamy też uwagę pacjentów na to, że operacja zaćmy jest doskonałym sposobem do tego, żeby pozbyć się nie tylko wady na dal, jeżeli jeszcze taka wada chociaż mała pozostaje, ale też poprawić sobie widzenie z bliska i czytać bez okularów.

10. W JAKI SPOSÓB PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZABIEGU?
Nie ma specjalnie istotnych przygotowań, tak naprawdę zwracamy uwagę pacjentów tylko na to żeby zachować rozsądną higienę brzegów powiek, czyli nie używać makijażu w ostatnich dniach przed operacją. Poza tym tak naprawdę nie ma jakiś bezwzględnych obostrzeń związanych z przygotowaniem.

11. CZY ZABIEG JEST BEZPIECZNY, CZY SĄ POWIKŁANIA?
Jak każda procedura medyczna, jak każda operacja ma swoje potencjalne powikłania. Jest to operacja bardzo bezpieczna, ale w kilku procentach, mogą zdarzyć się drobne problemy, które wpływają na gojenie, najczęściej nie mające przełożenia na końcowe widzenie, a najczęściej te problemy na które zwracamy uwagę pacjentom, dzieją się lata, to może być kilkanaście, kilkadziesiąt lat nawet po operacji. W tej sytuacji może dochodzić chociażby do wcześniejszego powstawania zaćmy.

12. CZY WADA WZROKU KTÓRĄ MAM TERAZ POWRÓCI?
To jest praktycznie nieprawdopodobne, ponieważ my eliminujemy tą wadę w takim wymiarze, w jakim ona jest zbadana, w momencie przygotowywania do zabiegu. Jeżeli pacjent ma wadę -15 i ta wada troszeczkę postępuje, to jeżeli wyeliminujemy to -15, to może co najwyżej zdarzyć się to, że będzie po roku, dwóch, trzech – 1, -2, ale nie więcej.

Więcej informacji na temat soczewek znajdziecie tutaj.

Kontakt z naszą rejestracją 616006000