Zabieg zaćmy
Wykonanie zabiegu zaćmy daje możliwość szybkiego uzyskania odczuwalnej poprawy ostrości widzenia, a tym samym wyższą jakość życia i możliwość wykonywania codziennych zadań. Co warto podkreślić wszczepienie soczewki to także dodatkowa ochrona dla oczu m.in. poprzez posiadanie filtru UV.
Odpowiedni dobór soczewek daje możliwość całkowitej rezygnacji z okularów korekcyjnych (przy zastosowaniu soczewek wieloogniskowych), a to wszystko wykonując zabieg na obu oczach jednego dnia.
Wskazania:
- zaćma nabyta lub wrodzona,
- odczuwalny podczas codziennych czynności spadek ostrości widzenia,
- przymglenie soczewki utrudniające rozpoznanie innych chorób.
Przeciwwskazania:
- zły stan ogólny Pacjenta, tzn. taki, który nie pozwala na przeprowadzenie zabiegu w znieczuleniu miejscowym.
TYPY WSZCZEPIANYCH SOCZEWEK
Soczewki trójogniskowe
Ich zastosowanie pozwala zrezygnować z okularów po operacji usunięcia zaćmy. Pozwalają na ostre widzenie zarówno z bliska, jak i z oddali.
Proponowana osobom bez astygmatyzmu, ale ze stwierdzoną presbiopią (utrata zdolności widzenia przedmiotów z bliska, która związana jest z wiekiem)
Soczewki trójogniskowe toryczne – polecane Pacjentom z presbiopią oraz astygmatyzmem. Pozwalają na wyraźne widzenie z każdej odległości oraz uniezależnienie się od okularów.
SOCZEWKI O WYDŁUŻONEJ OGNISKOWEJ
Korekcja starczowzroczności bez efektu HALO i olśnienia
Soczewka o wydłużonej ogniskowej daje niespotykane dotąd połączenie bardzo wysokiej jakości dalekiego widzenia, z możliwością uniezależnienia się od okularów do tak bliskich odległości jak 50-60 cm. I to na stałe!
Soczewka toryczna o wydłużonej ogniskowej – polecane Pacjentom z astygmatyzmem. Pozwalają na wyraźne widzenie bez okularów w większości życiowych sytuacji!
SOCZEWKI JEDNOOGNISKOWE
Zapewniają ostre widzenie przedmiotów odległych oraz funkcjonalne widzenie
W przypadku czynności takich jak czytanie czy pisanie może być potrzebne odsunięcie tekstu lub użycie okularów.
Mogą istnieć sytuacje, w których Pacjent będzie wolał użyć okularów (samochód w nocy, nastrojowa restauracja itd.)
Soczewka monofacal + Nowy pakiet standard!
Soczewka już na etapie produkcji umieszczona jest w jednorazowym systemie do aplikacji, co zwiększa sterylność zabiegu usunięcia zaćmy.
Soczewki toryczne
Wszczepiana jest pacjentom, którzy poza zaćmą cierpią także na astygmatyzm (z reguły nosili wcześniej cylindryczne okulary lub soczewki).
CYFROWY SYSTEM WSPOMAGANIA ZABIEGÓW WEWNĄTRZGAŁKOWYCH
System wspomaga chirurga w planowaniu, a następnie przeprowadzeniu zabiegów wewnątrzgałkowych. Urządzanie pokazuje między innymi lokalizację cięcia, a także dokładne miejsce wszczepu soczewki. Cyfrowy marker wspomaga chirurga podczas zabiegu, co jest szczególnie ważne przy soczewkach torycznych i wieloogniskowych.
SYSTEM ORA
To jedno z największych osiągnięć technologicznych w chirurgii zaćmy. Dzięki temu urządzeniu można wykonać pomiary oka pacjenta w czasie rzeczywistym podczas zabiegu zaćmy. Technologia ta pomaga zweryfikować, czy krótkowzroczność, dalekowzroczność lub astygmatyzm są odpowiednio korygowane podczas zabiegu.
Korzyści dla pacjenta:
- Może pomóc osiągnąć lepszą jakość widzenia po zabiegu.
- Zapewnia chirurgowi dodatkowe potwierdzenie i uzyskanie najlepszych, możliwych wyników refrakcyjnych.
- System ORA poprawia dokładność korekty, co zmniejsza ryzyko konieczności noszenia okularów po zabiegu.
Przed zabiegiem
Każdy Pacjent zainteresowany usunięciem zaćmy musi przejść wizytę kwalifikacyjną. Podczas niej wyliczana jest moc oraz wybierany rodzaj soczewki wszczepianej podczas zabiegu.
Zabieg
- Cały zabieg trwa kilkanaście minut.
- Po znieczuleniu miejscowym okolic oka lekarz rozchyla komorę oka i delikatnie rozdziela zmętniałą soczewkę na mniejsze fragmenty; usuwa je i czyści tylną komorę oka; delikatnie umieszcza nową soczewkę, która w ciągu kilku chwil dopasowuje się do pierwotnego kształtu.
- Następnie zakrapla oko antybiotykiem i lekiem przeciwzapalnym oraz nakłada na nie opatrunek.
Po zabiegu:
Bez względu na wybrany rodzaj soczewki warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
- Niewskazane jest dotykanie i pocieranie operowanego oka.
- Należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza i zakraplać oko antybiotykiem.
- Przez ok. 2 tygodnie nie powinno się uprawiać sportu.
- Należy chronić operowane oko przed zanieczyszczeniem i promieniami słonecznymi.
Pierwsza wizyta kontrolna odbywa się już następnego dnia – podczas niej pacjent otrzymuje od lekarza dokładne wytyczne dotyczące dbania o operowane oko i wizyt kontrolnych.