Mam astygmatyzm

Astygmatyzm to wada wzroku, której przyczyną jest nieprawidłowa krzywizna rogówki lub soczewki. Osoba z astygmatyzmem widzi niewyraźny obraz zarówno z daleka jak i z bliska, przy czym obraz jest nie tylko niewyraźny ale także zniekształcony I powstaje nieregularnie przed lub za siatkówką oka. Astygmatyzm często współistnieje z krótkowzrocznością lub z nadwzrocznością I również najczęściej powstaje we wczesnym dzieciństwie.

Wszystkie wady wzroku powinny być korygowane ponieważ nie leczone mogą doprowadzić do zaburzeń widzenia, przewlekłego bólu głowy, nadmiernego tarcia, mrużenia oraz zmęczenia oczu a nawet choroby zezowej I trwałego niedowidzenia. Korekcja wad wzroku polega na noszeniu okularów lub soczewek kontaktowych a po 20-21 roku życia kiedy gałka oczna przestaje rosnąć I wada się stabilizuje można wykonać laserową korekcję wzroku lub wszczep soczewki.

W celu korekcji krótkowzroczności możemy zaproponować zabiegi w obrębie rogówki (laserowa korekcja wzroku) lub soczewkową korekcję wzroku.

Podczas zabiegu laserowego wykonywana jest plastyka rogówki, w celu wyrównania krzywizny rogówki. Zabiegi laserowe wymagają określonej grubości oraz stabilności rogówki.

W przypadku zabiegów soczewkowych można doszczepić soczewkę faikijną lub zastąpić soczewkę własną wysokiej jakości implantem. W przypadku korekcji astygmatyzmu proponowane są soczewki toryczne.

Zabiegi soczewkowe mają większy zakres wad, ze względu na brak ograniczeń związany z usuwaniem tkanek.

W zależności od rodzaju wady wzroku oraz wieku istnieje kilka możliwości leczenia:

LASEROWA KOREKCJA WZROKU

SmartSight

FemtoLasik

Wada wzroku do -10D

Wada wzroku od +5D do -10D

Astygmatyzm do 5D

Astygmatyzm do 5D

SOCZEWKOWA KOREKCJA WZROKU

Soczewki Fakijne (ICL)

Refrakcyjna wymiana soczewek (RLE)

Wada wzroku od +10D do –20D

Wada wzroku od +10 do -21D

Astygmatyzm do 6D

Astygmatyzm do 6D